Kiremit Çatı Aktarma & Onarım . .

MOTİF ÇATI OLUK - Kiremit antik çağlardan beri, mimari yapılarda çatı kaplama elemanı olarak kullanılan pişmiş toprak levhalardır. Ülkemizde ise Osmanlı döneminde 17.yy sonlarında Ankara evlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Ana maddesinde kil olması ve kolay bulunması nedeniyle çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Alaturka, marsilya, düz, dalgalı vb. değişik birçok türü olan kiremit; örtü malzemesi olarak türlerine göre değişik eğimlerde kullanılabilirler.

Kiremit üretimi dört aşamada gerçekleşir: Şekillendirme, kurutma, fırınlama ve pişirme evrelerinden geçerek son halini alır. Kiremitler, hamur halindeki kilden yapılır. Kil verimsiz bir topraktan alınan bir malzemedir. Killi toprak ve balçığın harmanlanmasından sonra su ve kum ile karıştırılarak toprak haline getirilir, sonra preslerden geçirilir ve burada şekli verilir. Uzun süre kurutulduktan sonra fırında pişirilir.

Üretim ve kullanım sırasındaki artıkları doğal ve pişmiş malzeme olması nedeniyle hiçbir yan etki yaratmaz. Üretimdeki artıklar mikronize edilerek tekrar üretimde kullanılır. Ham maddesi tamamen doğal olan kiremitler yabancı ürün içermezler ve insan sağlığına zararları yoktur. Bu yüzden, teknoloji ne kadar ilerlemiş olsa da, günümüzde halen çatı kaplamasında kiremit yaygın olarak tercih edilmektedir.

Kiremitlerin en önemli özelliklerinden biri yüksek ısı depolamasıyla bina içi regülasyonu sağlamasıdır. Kilin yapısı sayesinde üzerine aldığı ısıyı uzun süre muhafaza ederek sağlığa uygun olarak ısı geçişi sağmaktadır.

Uygulaması

Hazırlanan çatı konstrüksiyonu (taşıyıcı) üzerine, kaplama veya çıtalama yapılır. Bu konstrüksiyon ahşap veya çelik olabilir. Çatının yüzeyindeki boşluklar veya pürüzler yok edilmelidir.

Kaplamada, tahta /OSB levha kullanılır. Çatının taşıyıcı sistem elemanlarının kalınlıkları, aralıkları ve malzeme cinsine göre OSB kalınlığı seçilir. OSB montajlı çatıya, OSB’nin uçları taşıyıcı sistem elemanları üzerine gelecek şekilde yerleştirerek çelik vidalar veya çivi ile yapılır. OSB’nin genleşme miktarı göz önünde bulundurulacak şekilde aralarında boşluk bırakılır bu boşluk en fazla 2-3 mm olmalıdır. Çıtalamada ise 3x3 cm ebadında veya 5x5 cm ebadında çıtalar direk konstrüksiyon üzerine uygulanabileceği gibi kaplama üzerine de çıtalama yapılabilmektedir. Bu, kiremitlerin saçak çizgisine dik ve birbirine paralel olmasını, kaymasını önler.

Hazırlanacak olan çatının; bulunduğu bölge, iklim koşulları, çatı eğimi gibi genel ve özel şartlara göre alt yapısı oluşturulur. Hazırlanan zemin üzerine su yalıtımı için gerekli su yalıtım malzemesi tercih edilir ve kullanılır.

Su yalıtım malzemesinin kullanılmasından sonra tercih edilen kiremit modeli çatıya uygulanır. İlk kiremit sırasının eğikliğini önlemek için alın tahtası veya çıta ile yukarı kaldırılmalıdır. Kiremitler delikli ise galvanizli telle bir sıra atlayarak alt örtüye bağlanabilir.

Çatı kapağı ve yan sıralar takviyeli harçla desteklenebilir. Çatlayan, kırılan kiremitler tek tek değiştirilmelidir. Eğer çatıaltı bitümlü örtü (izolasyon malzemesi) doğru uygulanmış ve sağlamsa kiremitler kırılsa bile bir süre çatı akmaz.

Çatıda gerekli görülen noktalarda çatı sistem aksesuarları kullanılır.

Kiremit alırken dikkat etmeniz gereken noktalar

Çatınız için kiremit alırken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Çatı kiremit fiyatı ve kiremit çeşitlerine de önem vermeli doğru kiremidi seçmelisiniz.

Kiremidin su geçirmez özelliği olması gerekir

Kusursuz bir kiremit, çatıya gelen suları kesinlikle alt tarafa geçirmemelidir. TS EN 1304 Kiremit standardına göre sızdırmazlık testinde bir kiremidin 4 saat ve üstü boyunca suyu alt tarafa sızdırmazsa bu 1. sınıf bir kiremittir. 1 saat ile 4 saat arasında su geçirmezliği sağlayan kiremitler ise 2. sınıf kiremitlerdir.

Kiremitte dona dayanıklılık

Kiremidin TS EN 1304 standardında belirtildiği TS EN 539 - 2 Metot C dona dayanıklılık testi sonucu sonrasında vakum pompalı bir kapta bulunan suya doyurulan kiremitler, düzenli bir şekilde donma ve çözülmenin ardından yüzeyde herhangi bir kütle kaybı olmadığı görülmüştür.

Kiremidin düzgünlüğü

Kiremit çatıya döşenirken en çok yaşanılan problemlerden biridir, kiremitlerin standartlardaki gibi belirtilen kavis ve düzgünlükte bulunmaması bu soruna yol açmaktadır. Kiremitlerin TS EN 1024 deneyindeki standartlarda bulunması ile birlikte kiremitlerin düzgünlüğü birleştirme esnasında ortaya çıkmaktadır. Düzgün bir şekilde sıralanmış kiremitler çatıdan suyun düzgün akışını ve alt tarafa sızdırmamayı sağlar.

Kiremidin mukavemeti

Kiremitler eğilme mukavemeti TS EN 1304 standartlarında belirtilen TS EN 538 eğilme mukavemeti testindeki şartlarla ile birlikte bir kiremidin 120 kg’a kadar dayanıklı olması gerekir. Bunun nedeni çatıda çalışan ustaların ağırlı ile birlikte dayanım olmazsa kırılabileceğidir.

Kiremidin renk dayanımı

Kusursuz bir kiremidin renk dayanımı çok iyi olmalıdır ki sert kış şartlarında ilk günkü gibi görünümünü hiç bir zaman kaybetmemelidir. Tüm inşaat ürünlerinde olması gerek özellik UV ışınlarının yıpratıcı ve eskitici etkisine karşı koyma kiremitler içinde aranan hususlardandır. Eğer çatıdaki malzemeler yapay renklendiriciler ile renklendirilmiş ise belli bir süre sonra UV ışınlarına dayanamayıp yıpranacak rengini kaybedecektir

 

69407

indir 1

 

BİZİ TAKİP EDEBİLİRİSİNİZ..

Site Sayacı

Bugün36
Dün161
Bu Hafta197
Bu Ay1677
Toplam1027499